RT0402BRC0739K2L
Mfr.Part #
RT0402BRC0739K2L
Description
RES 39.2K OHM 0.1% 1/16W 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Resistance :
39.2kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Thin Film
Published :
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Voltage - Rated :
50V
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
63mW
RECTANGULAR
Datasheets
RT0402BRC0739K2L
YAGEO RT0402BRC0739K2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 39.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C