RT0402BRC0738K3L
Mfr.Part #
RT0402BRC0738K3L
Description
RES SMD 38.3KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Depth :
500μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Moisture Resistant
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
EAR99
Voltage - Rated :
50V
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Military Standard :
Not
Resistance :
38.3kOhm
Max Power Dissipation :
63mW
TR, Paper, 7 Inch
Published :
Series :
RT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
RT0402BRC0738K3L
YAGEO RT0402BRC0738K3L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 38.3kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C