RT0402BRC0731K6L
Mfr.Part #
RT0402BRC0731K6L
Description
RES SMD 31.6KOHM 0.1% 1/16W 0402
Resistance :
31.6kOhm
Construction :
RECTANGULAR
Published :
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
High Precision
Max Power Dissipation :
63mW
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Series :
RT
Feature :
Moisture Resistant
Power Rating :
63mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
RT0402BRC0731K6L
YAGEO RT0402BRC0731K6L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 31.6kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C