RT0402BRC0730KL
Mfr.Part #
RT0402BRC0730KL
Description
RES SMD 30K OHM 0.1% 1/16W 0402
Tolerance :
±0.1%
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
50V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Max Power Dissipation :
63mW
Power Rating :
63mW
Resistance :
30kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
Moisture Resistant
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
FIXED RESISTOR
Datasheets
RT0402BRC0730KL
YAGEO RT0402BRC0730KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 30kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C