RT0402BRC072K8L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0402BRC072K8L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Thin Film
Published :
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Moisture Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Mounting Feature :
Surface Mount
Additional Feature :
High Precision
Construction :
RECTANGULAR
Max Power Dissipation :
63mW
Number of Terminations :
2
Power Rating :
63mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RT
Height :
350μm
Pbfree Code :
yes
Resistance :
2.8kOhm
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RT0402BRC072K8L
YAGEO RT0402BRC072K8L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 2.8kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C