RT0402BRC072K43L
Mfr.Part #
RT0402BRC072K43L
Description
RES SMD 2.43KOHM 0.1% 1/16W 0402
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
ROHS3 Compliant
Military Standard :
Not
Power Rating :
63mW
Resistance :
2.43kOhm
Voltage - Rated :
50V
Height :
350μm
Depth :
500μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Max Power Dissipation :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Datasheets
RT0402BRC072K43L
YAGEO RT0402BRC072K43L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 2.43kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C