RT0402BRC0726K7L
Mfr.Part #
RT0402BRC0726K7L
Description
RES 26.7K OHM 0.1% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
26.7kOhm
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
50V
Power Rating :
63mW
Datasheets
RT0402BRC0726K7L
YAGEO RT0402BRC0726K7L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 26.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C