RT0402BRC0720KL
Mfr.Part #
RT0402BRC0720KL
Description
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
20kohm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max Power Dissipation :
63mW
Datasheets
RT0402BRC0720KL
YAGEO RT0402BRC0720KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 20kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C