RT0402BRC071K15L
Mfr.Part #
RT0402BRC071K15L
Description
RES SMD 1.15KOHM 0.1% 1/16W 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Military Standard :
Not
1 (Unlimited)
Depth :
500μm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Resistance :
1.15kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Max Power Dissipation :
63mW
Datasheets
RT0402BRC071K15L
YAGEO RT0402BRC071K15L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 1.15kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C