RT0402BRC0718K2L
Mfr.Part #
RT0402BRC0718K2L
Description
RES SMD 18.2KOHM 0.1% 1/16W 0402
Resistance :
18.2kOhm
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
e3
Military Standard :
Not
Surface Mount :
yes
Depth :
500μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
63mW
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Datasheets
RT0402BRC0718K2L
YAGEO RT0402BRC0718K2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 18.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C