RT0402BRC0716K2L
Mfr.Part #
RT0402BRC0716K2L
Description
RES SMD 16.2KOHM 0.1% 1/16W 0402
Voltage - Rated :
50V
Surface Mount
Depth :
500μm
Tolerance :
±0.1%
Military Standard :
Not
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Max Power Dissipation :
63mW
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
16.2kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RT0402BRC0716K2L
YAGEO RT0402BRC0716K2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 16.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C