RT0402BRC0715K4L
Mfr.Part #
RT0402BRC0715K4L
Description
RES SMD 15.4KOHM 0.1% 1/16W 0402
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Voltage - Rated :
50V
WRAPAROUND
Military Standard :
Not
Tolerance :
±0.1%
Depth :
500μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
63mW
Resistance :
15.4kOhm
yes
Published :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RT0402BRC0715K4L
YAGEO RT0402BRC0715K4L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 15.4kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C