RT0402BRC07150RL
Mfr.Part #
RT0402BRC07150RL
Description
RES 150 OHM 0.1% 1/16W 0402
Resistance :
150Ohm
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Published :
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Working Voltage :
50V
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
RT0402BRC07150RL
YAGEO RT0402BRC07150RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 150Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C