RT0402BRC0710KL
Mfr.Part #
RT0402BRC0710KL
Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Military Standard :
Not
Power Rating :
63mW
Resistance :
10kOhm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
63mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Depth :
500μm
EAR99
Datasheets
RT0402BRC0710KL
YAGEO RT0402BRC0710KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 10kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C