RT0402BRB07910RL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0402BRB07910RL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 910 OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
High Precision
Resistance :
910Ohm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Surface Mount :
yes
Height :
350μm
Feature :
Moisture Resistant
Mounting Feature :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Voltage - Rated :
50V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Max Power Dissipation :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Composition :
Thin Film
Series :
RT
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Datasheets
RT0402BRB07910RL
YAGEO RT0402BRB07910RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 910Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C