RT0402BRB078K2L
Mfr.Part #
RT0402BRB078K2L
Description
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/16W 0402
e3
Published :
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Surface Mount
Feature :
Moisture Resistant
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
8.2kOhm
Datasheets
RT0402BRB078K2L
YAGEO RT0402BRB078K2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 8.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C