RT0402BRB07825RL
Mfr.Part #
RT0402BRB07825RL
Description
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/16W 0402
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Feature :
Moisture Resistant
Max Power Dissipation :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
RECTANGULAR
Published :
Resistance :
825Ohm
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Datasheets
RT0402BRB07825RL
YAGEO RT0402BRB07825RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 825Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C