RT0402BRB077K5L
Mfr.Part #
RT0402BRB077K5L
Description
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
WRAPAROUND
Max Power Dissipation :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
7.5kOhm
Composition :
Thin Film
Feature :
Moisture Resistant
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Voltage - Rated :
50V
Power Rating :
63mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
RT0402BRB077K5L
YAGEO RT0402BRB077K5L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 7.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C