RT0402BRB076K8L
Mfr.Part #
RT0402BRB076K8L
Description
RES SMD 6.8K OHM 0.1% 1/16W 0402
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Feature :
Moisture Resistant
Resistance :
6.8kOhm
Voltage - Rated :
50V
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Max Power Dissipation :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RT0402BRB076K8L
YAGEO RT0402BRB076K8L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 6.8kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C