RT0402BRB076K19L
Mfr.Part #
RT0402BRB076K19L
Description
RES SMD 6.19KOHM 0.1% 1/16W 0402
High Precision
Feature :
Moisture Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Weight :
652.039032μg
Published :
Height :
350μm
Construction :
RECTANGULAR
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Case Code (Metric) :
Resistance :
6.19kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Max Power Dissipation :
63mW
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
RT0402BRB076K19L
YAGEO RT0402BRB076K19L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 6.19kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C