RT0402BRB07680RL
Mfr.Part #
RT0402BRB07680RL
Description
RES SMD 680 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
680Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
24 Weeks
Pbfree Code :
High Precision
JESD-609 Code :
e3
1 (Unlimited)
Height :
350μm
Max Power Dissipation :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
TR, Paper, 7 Inch
Feature :
Moisture Resistant
Datasheets
RT0402BRB07680RL
YAGEO RT0402BRB07680RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 680Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C