RT0402BRB075K49L
Mfr.Part #
RT0402BRB075K49L
Description
RES SMD 5.49KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Moisture Resistant
JESD-609 Code :
e3
Height :
350μm
Power Rating :
63mW
Composition :
Thin Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Resistance :
5.49kOhm
Voltage - Rated :
50V
Max Power Dissipation :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RT0402BRB075K49L
YAGEO RT0402BRB075K49L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 5.49kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C