RT0402BRB075K23L
Mfr.Part #
RT0402BRB075K23L
Description
RES SMD 5.23KOHM 0.1% 1/16W 0402
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Max Power Dissipation :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63mW
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Additional Feature :
High Precision
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Height :
350μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
5.23kOhm
Datasheets
RT0402BRB075K23L
YAGEO RT0402BRB075K23L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 5.23kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C