RT0402BRB075K11L
Mfr.Part #
RT0402BRB075K11L
Description
RES SMD 5.11KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Height :
350μm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount
Feature :
Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
5.11kOhm
Max Power Dissipation :
63mW
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Series :
RT
Published :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RECTANGULAR
Datasheets
RT0402BRB075K11L
YAGEO RT0402BRB075K11L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 5.11kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C