RT0402BRB0756R2L
Mfr.Part #
RT0402BRB0756R2L
Description
RES SMD 56.2 OHM 0.1% 1/16W 0402
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Published :
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Feature :
Moisture Resistant
Max Power Dissipation :
63mW
Height :
350μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
56.2Ohm
24 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RT
Datasheets
RT0402BRB0756R2L
YAGEO RT0402BRB0756R2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 56.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C