RT0402BRB0756K2L
Mfr.Part #
RT0402BRB0756K2L
Description
RES SMD 56.2KOHM 0.1% 1/16W 0402
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
56.2kOhm
Composition :
Thin Film
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
FIXED RESISTOR
Published :
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
63mW
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Height :
350μm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm