RT0402BRB07560RL
Mfr.Part #
RT0402BRB07560RL
Description
RES SMD 560 OHM 0.1% 1/16W 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Surface Mount :
yes
Resistance :
560Ohm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
50V
Max Power Dissipation :
63mW