RT0402BRB07523RL
Mfr.Part #
RT0402BRB07523RL
Description
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
Resistance :
523Ohm
Feature :
Moisture Resistant
Max Power Dissipation :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
63mW
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
Height :
350μm
Surface Mount :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
RT0402BRB07523RL
YAGEO RT0402BRB07523RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 523Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C