RT0402BRB07511RL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0402BRB07511RL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
RT
Additional Feature :
High Precision
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Max Power Dissipation :
63mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
63mW
Factory Lead Time :
24 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Composition :
Thin Film
Tolerance :
±0.1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
511Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W