RT0402BRB074K87L
Mfr.Part #
RT0402BRB074K87L
Description
RES SMD 4.87KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Published :
Tolerance :
±0.1%
Depth :
500μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
2
Power Rating :
63mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Moisture Resistant
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Max Power Dissipation :
63mW
Height :
350μm
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Series :
RT
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Resistance :
4.87kOhm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount
Military Standard :
Not
Datasheets
RT0402BRB074K87L
YAGEO RT0402BRB074K87L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 4.87kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C