RT0402BRB074K7L
Mfr.Part #
RT0402BRB074K7L
Description
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/16W 0402
Power Rating :
63mW
2
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Max Power Dissipation :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
4.7kOhm
Case Code (Metric) :
RECTANGULAR
Published :
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Case Code (Imperial) :
Datasheets
RT0402BRB074K7L
YAGEO RT0402BRB074K7L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 4.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C