RT0402BRB074K22L
Mfr.Part #
RT0402BRB074K22L
Description
RES SMD 4.22KOHM 0.1% 1/16W 0402
High Precision
Number of Terminations :
2
Height :
350μm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Weight :
652.039032μg
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
4.22kOhm
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±0.1%
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power Rating :
63mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
1 (Unlimited)
Datasheets
RT0402BRB074K22L
YAGEO RT0402BRB074K22L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 4.22kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C