RT0402BRB074K12L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0402BRB074K12L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 4.12KOHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Resistance :
4.12kOhm
Tolerance :
±0.1%
Factory Lead Time :
24 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
High Precision
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Height :
350μm
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Composition :
Thin Film
Series :
RT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
50V
Feature :
Moisture Resistant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
63mW
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C