RT0402BRB0739KL
Mfr.Part #
RT0402BRB0739KL
Description
RES 39K OHM 0.1% 1/16W 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
Working Voltage :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
39kohm
Datasheets
RT0402BRB0739KL
YAGEO RT0402BRB0739KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 39kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C