RT0402BRB0727KL
Mfr.Part #
RT0402BRB0727KL
Description
RES 27K OHM 0.1% 1/16W 0402
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Additional Feature :
High Precision
Working Voltage :
50V
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Resistance :
27kOhm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RT0402BRB0727KL
YAGEO RT0402BRB0727KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 27kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C