RT0402BRB071K21L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0402BRB071K21L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.21K OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.1%
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
RT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
24 Weeks
Surface Mount :
yes
Resistance :
1.21kohm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Additional Feature :
High Precision
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Working Voltage :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
RT0402BRB071K21L
YAGEO RT0402BRB071K21L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 1.21kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C