RPC50121JTE
Mfr.Part #
RPC50121JTE
Manufacturer
Kamaya
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Description
RES 120 OHM 3/4W 5% 2010
Manufacturer :
Kamaya
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 200
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
PCB Mount
Terminal Finish :
Tin
Package Height :
0.55
Number of Terminals :
2
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Package Width :
2.5
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.75W, 3/4W
Technology :
METAL GLAZE/THICK FILM
RoHS :
Details
Working Voltage :
200
Rated Power Dissipation (P) :
0.75
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Product Status :
Active
Brand :
Size / Dimension :
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Supplier Device Package :
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Rated Temperature :
70
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Failure Rate :
Tolerance :
±5%
Resistance :
120 Ohms
Number of Terminations :
2
Size Code :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Thick Film Resistors
Package Length :
5
Datasheets
RPC50121JTE
Kamaya RPC50121JTE
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RPC Series, Thick Film, 120 Ohms, 0.75W, 3/4W, ±5%, -55°C ~ 155°C