ROX3SJR68
Mfr.Part #
ROX3SJR68
Description
RES 0.68 OHM 5% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
17 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power (Watts) :
3W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
680mOhm
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
Published :
Construction :
Flameproof
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±5%
Packing Method :
Ammo Pack
Working Voltage :
350V
Terminal Shape :
Wire
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Packaging :
Tape and Box (TB)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
No
Composition :
Metal Oxide Film
Lead Diameter :
0.7 mm
Datasheets
ROX3SJR68
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJR68
FIXED RESISTOR, 680mOhm, 3W, Metal Oxide Film,