ROX3SJR33
Mfr.Part #
ROX3SJR33
Description
RES 0.33 OHM 5% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
Pbfree Code :
yes
Series :
ROX, Neohm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Construction :
Flameproof
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
Tolerance :
±5%
Lead Diameter :
0.7 mm
Resistance :
330mOhm
Power (Watts) :
3W
Packing Method :
Ammo Pack
Factory Lead Time :
17 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Composition :
Metal Oxide Film
Surface Mount :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
3W
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Terminations :
2
Working Voltage :
350V
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
ROX3SJR33
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJR33
FIXED RESISTOR, 330mOhm, 3W, Metal Oxide Film,