ROX3SJR15
Mfr.Part #
ROX3SJR15
Description
RES 0.15 OHM 5% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
Pbfree Code :
yes
Composition :
Metal Oxide Film
Packing Method :
Ammo Pack
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
Lead Diameter :
0.7 mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
17 Weeks
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Working Voltage :
350V
Tolerance :
±5%
Surface Mount :
No
Packaging :
Tape and Box (TB)
Resistance :
150mOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
Flameproof
Power (Watts) :
3W
Series :
ROX, Neohm
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Datasheets
ROX3SJR15
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJR15
FIXED RESISTOR, 150mOhm, 3W, Metal Oxide Film,