ROX3SJ8R2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ROX3SJ8R2
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 8.2 OHM 5% 3W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Features :
Resistance Tolerance :
± 5%
Type :
Flame-Proof Power Metal Oxide Film Resistors
Power (Watts) :
3W
Product Length :
16mm
Lead Diameter :
0.7 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 235 C
Package / Case :
Axial
TE Connectivity
Length :
16 mm
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.217 Dia x 0.630 L (5.50mm x 16.00mm)
Maximum Operating Temperature :
+235°C
Base Product Number :
ROX3
Power Rating :
3W
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Series :
ROX3S
Subcategory :
Resistors
Product Width :
Height - Seated (Max) :
Temperature Coefficient :
± 350ppm/°C
Termination Style :
Diameter :
5.5 mm
Qualification :
Product Status :
Active
Resistor Type :
FLAME PROOF
Packaging :
Bulk
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Technology :
Metal Oxide
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
Tolerance :
±5%
Failure Rate :
Product Category :
Metal Oxide Resistors
Product :
Metal Oxide Film Resistors
Resistance :
8.2Ohm
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Voltage Rating :
350V
Product Type :
Metal Oxide Resistors
RoHS :
Details
Composition :
Metal Oxide Film
Datasheets
ROX3SJ8R2
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ8R2
Flame Proof, 8.2ohm, 3W, Metal Oxide Film,