ROX3SJ8K2
Mfr.Part #
ROX3SJ8K2
Description
RES 8.2K OHM 5% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Subcategory :
Resistors
Power (Watts) :
3W
Package / Case :
Axial
Product :
Metal Oxide Film Resistors
Packaging :
Bulk
Resistor Type :
FLAME PROOF
Maximum Operating Temperature :
+235°C
Termination Style :
Resistance :
8.2 kOhm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Category :
Metal Oxide Resistors
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
Temperature Coefficient :
350.0000 ppm/°C
Product Type :
Metal Oxide Resistors
TE Connectivity
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 235 C
Failure Rate :
Features :
Mounting Style :
PCB Mount
Qualification :
Product Length :
16
Diameter :
5.5 mm
Tolerance :
±5%
Base Product Number :
ROX3
Technology :
Metal Oxide
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Composition :
Metal Oxide Film
Resistance Tolerance :
5
Supplier Device Package :
Number of Terminations :
2
Power Rating :
3.0000 W
Height - Seated (Max) :
Product Width :
Voltage Rating :
350V
Series :
ROX3S
Size / Dimension :
0.217 Dia x 0.630 L (5.50mm x 16.00mm)
Length :
16 mm
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Datasheets
ROX3SJ8K2
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ8K2
Flame Proof, 8.2 kOhm, 3W, Metal Oxide Film,