ROX3SJ82R
Mfr.Part #
ROX3SJ82R
Description
RES 82 OHM 5% 3W AXIAL
Axial
Technology :
Metal Oxide
Features :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Power Rating :
0.1 W
Mounting Style :
PCB Mount
Resistance :
72.3 kOhm
Product Type :
Metal Oxide Resistors
Series :
ROX, Neohm
Height - Seated (Max) :
RoHS :
Details
Product Width :
0.5 mm
Base Product Number :
ROX3
Product :
Metal Oxide Film Resistors
Resistance Tolerance :
0.1
Temperature Coefficient :
25 ppm/K
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 235 C
Product Status :
Active
Tolerance :
±5%
Supplier Device Package :
Maximum Operating Temperature :
+235°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Subcategory :
Resistors
Length :
16 mm
Diameter :
5.5 mm
Resistor Type :
Sulfur Resistant
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
TE Connectivity
Product Length :
1 mm
Power (Watts) :
3W
Voltage Rating :
350V
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension :
0.217 Dia x 0.630 L (5.50mm x 16.00mm)
2
Failure Rate :
Product Category :
Metal Oxide Resistors
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Termination Style :
Qualification :
AEC-Q200
Datasheets
ROX3SJ82R
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ82R
Sulfur Resistant, 72.3 kOhm, 3W, Metal Oxide Film,