ROX3SJ6R8
Mfr.Part #
ROX3SJ6R8
Description
RES 6.8 OHM 5% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
Height - Seated (Max) :
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Product Type :
Metal Oxide Resistors
Axial
RoHS :
Details
Mounting Style :
PCB Mount
Diameter :
5.5 mm
Product Length :
16
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 235 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Subcategory :
Resistors
Voltage Rating :
350V
Size / Dimension :
0.217 Dia x 0.630 L (5.50mm x 16.00mm)
Length :
16 mm
Qualification :
Features :
Composition :
Metal Oxide Film
TE Connectivity
Power Rating :
3.0000 W
Technology :
Metal Oxide
Product :
Metal Oxide Film Resistors
Failure Rate :
Series :
ROX3S
Base Product Number :
ROX3
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
Supplier Device Package :
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±5%
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Termination Style :
Product Width :
Power (Watts) :
3W
Temperature Coefficient :
350.0000 ppm/°C
Product Category :
Metal Oxide Resistors
Resistor Type :
Power/Flame Proof
Resistance Tolerance :
5
Product Status :
Active
Resistance :
6.8 Ohm
Maximum Operating Temperature :
+235°C
Datasheets
ROX3SJ6R8
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ6R8
Power/Flame Proof, 6.8 Ohm, 3W, Metal Oxide Film,