ROX3SJ6K8
Mfr.Part #
ROX3SJ6K8
Description
RES 6.8K OHM 5% 3W AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
Axial
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
3W
Diameter :
5.5mm
Number of Resistors :
1
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Packing Method :
Ammo Pack
Voltage - Rated :
350V
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
ELV :
Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
Mount :
Axial, Through Hole
Max Power Dissipation :
3W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
350V
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
RoHS Compliant
Resistance :
6.8kOhm
Lead Length :
28mm
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
17 Weeks
Construction :
Flameproof
Series :
ROX, Neohm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Military Standard :
Not
Datasheets
ROX3SJ6K8
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ6K8
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 6.8kOhm, Metal Oxide Film,