ROX3SJ68K
Mfr.Part #
ROX3SJ68K
Description
RES 68K OHM 5% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
Published :
Number of Resistors :
1
Power Rating :
3W
Diameter :
5.5mm
Pbfree Code :
yes
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Packing Method :
Ammo Pack
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Military Standard :
Not
Factory Lead Time :
17 Weeks
Package / Case :
Axial
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Metal Oxide Film
Radiation Hardening :
No
Resistance :
68kOhm
ELV :
Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mount :
Axial, Through Hole
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated DC :
350V
Series :
ROX, Neohm
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated :
350V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Box (TB)
Max Power Dissipation :
3W
Construction :
Flameproof
Tolerance :
±5%
Datasheets
ROX3SJ68K
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ68K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 68kOhm, Metal Oxide Film,