ROX3SJ62R
Mfr.Part #
ROX3SJ62R
Description
RES 62 OHM 5% 3W AXIAL
Stock
482
In Stock :
482
Series :
ROX, Neohm
Mount :
Axial, Through Hole
Construction :
Flameproof
Max Power Dissipation :
3W
Packing Method :
Ammo Pack
Tolerance :
±5%
Number of Resistors :
1
Voltage - Rated :
350V
ELV :
Compliant
Published :
2007
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Diameter :
5.5mm
Axial
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Power Rating :
3W
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
17 Weeks
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Packaging :
Tape and Box (TB)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
62Ohm
Datasheets
ROX3SJ62R
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ62R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 62Ohm, Metal Oxide Film,