ROX3SJ5R6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ROX3SJ5R6
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 5.6 OHM 5% 3W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Power Rating :
3W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Packaging :
Tape and Box (TB)
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Series :
ROX, Neohm
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
Packing Method :
Ammo Pack
Mount :
Axial, Through Hole
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Flameproof
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Resistance :
5.6Ohm
Composition :
Metal Oxide Film
ELV :
Compliant
Number of Resistors :
1
Package / Case :
Axial
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Voltage - Rated DC :
350V
Tolerance :
±5%
Lead Diameter :
700 µm
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
350V
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
3W
Diameter :
5.5mm
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
17 Weeks
Datasheets
ROX3SJ5R6
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ5R6
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 5.6Ohm, Metal Oxide Film,