ROX3SJ5K6
Mfr.Part #
ROX3SJ5K6
Description
RES 5.6K OHM 5% 3W AXIAL
Tolerance :
±5%
Features :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Resistance :
5.6 kOhm
Product Category :
Metal Oxide Resistors
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
Qualification :
Resistor Type :
FLAME PROOF
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
350.0000 ppm/°C
Size / Dimension :
0.217 Dia x 0.630 L (5.50mm x 16.00mm)
Subcategory :
Resistors
Power (Watts) :
3W
Product Status :
Active
Termination Style :
Mounting Style :
PCB Mount
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 235 C
Product Type :
Metal Oxide Resistors
Product Length :
16
RoHS :
Details
TE Connectivity
Maximum Operating Temperature :
+235°C
Length :
16 mm
Package / Case :
Technology :
Metal Oxide
Product Width :
Power Rating :
3.0000 W
Product :
Metal Oxide Film Resistors
Height - Seated (Max) :
Composition :
Metal Oxide Film
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Ammo Pack
Voltage Rating :
350V
Resistance Tolerance :
5
Failure Rate :
Diameter :
5.5 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Number of Terminations :
2
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Datasheets
ROX3SJ5K6
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ5K6
Flame Proof, 5.6 kOhm, 3W, Metal Oxide Film,