ROX3SJ56R
Mfr.Part #
ROX3SJ56R
Description
RES 56 OHM 5% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
Supplier Device Package :
Axial
Product Category :
Metal Oxide Resistors
Diameter :
5.5 mm
Product :
Metal Oxide Film Resistors
Size / Dimension :
0.217 Dia x 0.630 L (5.50mm x 16.00mm)
Power (Watts) :
3W
Mounting Style :
PCB Mount
Resistance Tolerance :
5
Product Type :
Metal Oxide Resistors
Package / Case :
Qualification :
Subcategory :
Resistors
Maximum Operating Temperature :
+235°C
Base Product Number :
ROX3
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Resistance :
56 Ohm
Technology :
Metal Oxide
Composition :
Metal Oxide Film
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Product Length :
16mm
Series :
ROX3S
TE Connectivity
Length :
16 mm
Tolerance :
±5%
Packaging :
Reel
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 235 C
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
Number of Terminations :
2
Termination Style :
Failure Rate :
Product Width :
Resistor Type :
FLAME PROOF
Features :
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
3 W
Voltage Rating :
350V
Height - Seated (Max) :
Temperature Coefficient :
350 ppm/°C
Datasheets
ROX3SJ56R
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ56R
Flame Proof, 56 Ohm, 3W, Metal Oxide Film,